Upał - jak sobie radzić


1. Gdy w Twoim domu nie ma klimatyzacji, wybierz inne miejsca, do których się udajesz, by uwolnić się od upału w najcieplejszej porze dnia. Szkoły, biblioteki, teatry oraz inne obiekty społeczne nierzadko zapewniają klimatyzowane schronienie w najupalniejsze dni. Klimatyzacja zapewnia najbezpieczniejszą ucieczkę przed ekstremalnym upałem.

http://cooltechnika.pl/uslugi/klimatyzacja/klimatyzacja-krakow/

2. Unikaj forsownej pracy podczas ekstremalnych upałów. W razie potrzeby musisz zmienić codzienną rutynę, żeby nie narażać się na taką temperaturę pogodową. Unikaj zbyt dużej ilości słońca. Oparzenia słoneczne spowalniają zdolność skóry do samoczynnego chłodzenia. Słońce ogrzeje także wnętrze twojego ciała, powodując odwodnienie. Używaj balsamu przeciwsłonecznego o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Ekstremalne upały mogą szybko pokonać najzdrowszych ludzi, więc nie myśl, iż jesteś odporny na skutki upałów. Gdy zaczniesz odczuwać objawy każdego z wymienionych wcześniej efektów, najlepiej jakże najszybciej wydostać się z upału.


3. Zwróć uwagę na członków rodziny, którzy mogą przyjmować leki lub mają na schorzenia, które mogą negatywnie reagować na ekstremalne upały. Omów te obawy z ich lekarzami lub dowolnym lekarzem. Mogą doradzić Ci w sprawie zmian leków lub innych czynności, jakie możesz wykonać, by tymczasowo złagodzić skutki upałów i zapobiec zachorowaniu tych członków rodziny.


4. Sprawdź, lub rodzina, przyjaciele i sąsiedzi nie mają odpowiedniej klimatyzacji bądź urządzenia chłodzącego, aby zwalczyć ekstremalne upały. Osoby starsze, które mieszkają samotnie bądź z pracującym krewnym, mogą potrzebować pomocy w upalne dni. Zadbaj o odpowiednią opiekę i monitoring, w chłodnym oraz bezpiecznym miejscu.


5. Noś lekką, jasną odzież podczas ekstremalnych upałów. Lekka odzież w ciepłych kolorach odbija ciepło oraz światło słoneczne i pomaga w życiu odpowiedniej temperatury ciała. Zakryj jak bardzo skóry, by uniknąć oparzeń słonecznych oraz nadmiernego nagrzewania ciała przez promienie słoneczne. Potem spróbuj chronić twarz oraz głowę, nosząc kapelusz z szerokim rondem. Kapelusz ochroni Twoją głowę oraz twarz przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.


6. Porozmawiaj z rodziną o ekstremalnej fali upałów. Każdy powinien wiedzieć, co realizować w miejscach, w jakich spędza czas. Pewne miejsca mogą nie być klimatyzowane albo bezpieczne podczas fali upałów, więc zaplanuj alternatywy. Omawianie ekstremalnych upałów z wyprzedzeniem pomoże zmniejszyć strach i niepokój i pozwoli każdemu wiedzieć, jakże zareagować.

7. Dobrze zainstaluj klimatyzatory okienne. Izoluj przestrzenie wokół klimatyzatorów, aby zapewnić lepsze dopasowanie. Klimatyzator ciasno dopasowany wokół okien albo otworów w ścianach będzie wytwarzał mniej hałasu oraz przepuszczał mniej gorącego powietrza z zewnątrz.


8. Upewnij się, iż Twój dom jest dobrze uszczelniony. Pomoże to w oszczędzaniu energii elektrycznej i zmniejszeniu zapotrzebowania na energię w budynku do klimatyzacji. Uszczelnione drzwi oraz parapety, by utrzymać chłodne powietrze w środku, dzięki czemu temperatura wewnątrz dłużej pozostaje niższa. Użyj wentylatorów na poddaszu. Gdy posiadasz zainstalowany wentylator do odprowadzania ciepłego powietrza ze strychu, użyj go, ażeby utrzymać chłód w domu.


9. Rozważ instalowanie okien burzowych przez cały rok. Okna burzowe chronią dom przed ciepłem latem, tak samo jak zimą zatrzymują chłód.


10. Odłóż gry oraz działania na świeżym powietrzu. Ekstremalne upały mogą zagrażać zdrowiu sportowców, personelu oraz widzów gier oraz zabaw na świeżym powietrzu.


11. Unikaj ekstremalnych zmian temperatury. Chłodny prysznic zaraz po wyjściu z wysokiej temperatury może spowodować hipotermię, szczególnie u osób starych i niezwykle młodych.


12. Pozostań w domu tak nierzadko, jakże to możliwe. Gdy klimatyzacja nie jest dostępna, pozostań na najniższym piętrze, z dala od słońca. Nawet w najgorętszą pogodę bycie w pomieszczeniu, z dala od słońca, jest wygodniejsze niż długie bycie na słońcu.


Albo to należałoby mieć klimatyzację?


Klimatyzacja to byłą jedna z lepszych decyzji, jakie podjęłam parę lat temu. Nie wiem, jak dawałam wcześniej radę bez niej. Instalacja klimatyzacji to czas i bez większego mętliku w domu a daje mi dużo relaksu. Latem, gdy na zewnątrz jest trzydzieści stopni, ustawiam sobie na około dwadzieścia dwa i mogę wówczas normalnie funkcjonować. Mam sypialnię na poddaszu domu, zatem bez klimatyzacji, wcześniej był po prostu dramat ze spaniem. Zdarzyło nam się schodzić na noc do piwnicy bo inaczej czekałyby mnie bezsenne noce. Wystarczy godzinka przed snem, by przygotować sypialnię do spania. Nie obejmuję jej na całą noc, ponieważ wiatrak mógłby przeszkadzać sąsiadom. Używam klimatyzacji również zimą. Wtedy włączam ją aby szybciej zagrzać dom i czuć się komfortowo.